امروز دوشنبه [ ۲ خرداد ۱۴۰۱ ] ساعت ۹:۳۹
لطفا مطالب سایت را در کنار منابع دیگر و تحلیل ها را بعنوان نظر دوم درنظر بگیرید و قبل از هر خرید و فروشی بررسی و بعد تصمیم گیری کنید طلا 10 دلار گران شد افزایش قیمت نفت برای اقتصاد جهان خطرناک‌تر ازتورم است ‌گردوخاک عراق در نیمه غربی کشور/‌توده گردوخاک ترکمنستان هم در راه است نیمی از مردم انگلیس مشکل کمبود انرژی دارند اقتصاد جهانی در بدترین وضعیت از زمان جنگ جهانی دوم قرار دارد نرخ تورم اردیبهشت ماه اعلام شد تولید اولین شمش مس در معدن سرچشمه کرمان گفتگو با عباس نورعلی ، مدیر اجرایی سامانه معاملات امن ایران افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی نرخ برنج خارجی مرغ در بازار چند شد؟ | اعلام دلیل رکود در بازار مرغ نگاهی دقیق به کارنامه منطقه آزاد کیش / واکاوی صورت های مالی سال ۹۹ + سند واریز سود سهام عدالت جاماندگان امروز به پایان می رسد انتشار صورت های مالی ۱۳۲ شرکت بخش عمومی + فهرست شرکت ها قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد شاخص کل با رشد دو هزار واحدی معاملات را به پایان برد

گزارش بازار هفته گذشته

گزارش بازار 31 مرداد 1399 2 نظر

این هفته شاید بدترین هفته سال را سپری کردیم. هفته ای که از لحاظ ریزش تعداد واحد رکورد بیشترین ریزش رو تا بحال ثبت کردیم.

عوامل مهمی در این ریزش اثرگذار بودند از اخبار گشایش اقتصادی و فروش نفت گرفته تا عرضه یا عدم عرضه ای تی اف پالایشی و..

اخباری ضد و نقیضی که شاید اعتماد مردم رو نسبت به بازار سرمایه تا حدودی کمرنگ کرد و با مشاهده روزهای قرمز رنگ ترس از ادامه ریزش عاملی شد تا در تمام گروه ها و تمامی نماد ها فروشنده ها ظاهر شوند تا از ریزش احتمالی به دور باشند.

در روزهای اخیر بازار ریزش های عجیب وغریبی تجربه کرده نمادهای بزرگ گروه ها برخی 30 الی 40 درصد ریزش داشتند سهام های دولتی که کسی فکر درامدن از صف خرید را نمیکرد این روزها با صفوف سنگین فروش گاهی میلیاردی فروشندگان عجیبی پیدا کرده اند.

از ان طرف عدم حمایت حقوقی ها در این روزهای دشوار نه تنها وجود نداشت بلکه فروش سنگین نمادهایی مانند فولاد و فملی را در صفوف فروش را داشتیم.

خلاصه همه چیز دست به دست هم داد تا شاخص از 2.100.000 واحد در کمتر از 10 روز به 1.757.000 واحد برسد. جایی که از لحاظ نموداری هم نقظه بسیار خظرناکی است و در صورت از دست دادن این حمایت کار شاخص برای برگشت از این هم سخت تر شود.

در روز پایانی هفته گدشته یعنی چهارشنبه شاهد جمع اوری در نیمه دوم بازار در فولادی ها و شستا بودیم اما همچنان فروشنده ها اجازه افزایش قیمت نمیدادند. این جمع اوری شاید نتیجه تصمیات جدید سازمان بورس مبنی بر افزایش سقف حد نصاب سرمایه گذاری صندوقهای سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درامد ثابت در سهام وحق تقدم و اختیار معامله در بورس و فرابورس بود.

افزایش این حد نصاب موجب خواهد شد که صندوق ها با هدایت سازمان بورس خریدار سهام شده و باعث کم شدن صف های فروش بازار گردد.

یکشنبه هم در شورای عالی بورس جلسه ای فوق العاده مبنی بر حل مشکل بازار تشکیل خواهد شد که باید ببینیم چه نتیجه ای در پی خواهد داشت.

 

و اما بازار

 

در پالایشی ها اعتقاد داریم با توجه به ریزش ها در نماد های مختلف مثل شبندر شپنا و غیره و با توجه به افزایش نرخ دلار نمایی از ابتدای ریزش تا بحال فروش کار منطقی نیست و پیشنهاد میشود منتظر برگشت ماند.

 

گروه پتروشیمی هم با اصلاح در اغلب نمادها میتواند در صورت حمایت و برگشت بازار جالب باشد فارس و پارسان همچنان از گزینه های جداب ذر این گروه محسوب میشوند گرچه هنوز اعتقاد داریم تا قطعی نشدن برگشت روند بازار باید منتظر ماند.

 

در بانکی ها فروشنده ها همچنان قوی ترند اما فکر میکنیم خیلی اینطور نمی ماند. در این گروه وتجارت وبصادر لیدرهای گروه بانکی پتانسیل زیادی برای بازگشت دارند.

 

 خودرویی ها همچنان در اصلاح قرار دارند اما کم کم باید جمع وجور بشوند و برگردند. در این گروه خبرهایی از افزایش سرمایه 1000 درصدی گروه بهمن و دیزل شنیده میشود که میتواند منجر به اتفاقات خوبی در این گروه در روز های اینده شود.

 

در سرمایه گذاری ها شستا با منفی هایی که میخورد به نظر جالب است ونیکی در صورت عرضه به نظر همچنان پتانسیل رشد دارد. در این گروه ومهان رو در هم نظر داشته باشید.

 

در فلزی ها که چهارشنبه بارها شاهد جمع شدن صف ها در فولاد بودیم که میتواند نوید روزهای بهتر را در هفته پیش رو بدهد در این گروه خود فولاد فخوز فملی کاوه از نماد های خوب هستند.

 

در گروه های کوچکتر بازار اصلاح خوبی را داشتیم در گروه بیمه سامان با شناسایی سود بالا میتواند برگشت خوبی داشته باشد بیمه اسیا هم افزایش سرمایه دارد و به نظر فعلا فقط جو بازار است که قدرت بیشتری از اخبار خوب در نماد ها دارد.

 

در گروه های قندی و غذایی همچنان میتوانیم انتظار بازگشت رو در بسیاری از نماد ها داشته باشیم در قندی ها قثابت با اصلاح مناسب و اخبار خوبی که از افزایش سرمایه بزرگی که دارد میتواند واقعا جذاب باشد. غسالم هم با ریزش عجیب بیش از 50 درصدی در صورت بازگشت میتواند نوسان خوبی بدهد.

 

و اما از بهترین گروه ها در حال حاضر گروه دارویی میباشد که با اصلاح وحشتناک اخیر همچنان منفی هایی رو در اکثر نماد ها شاهد هستیم که به نظر قابل توجیه نیست. با توجه به اخبار حذف دلار دولتی و جایگزینی با دلار نیمایی که چندین برابر ارز دولتی است این شرکت ها باید شناسایی سود بسیار بالایی داشته باشند. در حال حاضر دابور و دکپسول از شرکت هایی هستند که این افزایش نرخ رو اعلام کردند.

 

 

ارسال نظر

نظر ارزشمند شما پس از تایید مدیر درج میشود

  • میرسعید علوی31 مرداد 1399 پاسخ

    سپاسگزارم بابت مطالب و تحلیل های عالی.به شخصه خیلی راضی هستم و تشکر میکنم از اقای نجیب بابت راهنمایی ها

  • فهیمه علیزاده1 شهریور 1399 پاسخ

    خیلی خیلی عالی و کاملا مشخص هست که کوهی از تجربه پشت این تحلیل ها وجود دارد

کانال تلگرام واکنش
error: هشدار: این محتوا محافظت شده است !!