امروز پنجشنبه [ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ] ساعت ۹:۳۹
لطفا مطالب سایت را در کنار منابع دیگر و تحلیل ها را بعنوان نظر دوم درنظر بگیرید و قبل از هر خرید و فروشی بررسی و بعد تصمیم گیری کنید ۱۰۰هزار دوز واکسن «sputnik v» وارد فرودگاه امام خمینی(ره) شد گرمای ۴۲ درجه در اهواز و گردوخاک در زابل/بارش‌های پراکنده ادامه دارد اطلاعات مشتریان به سرقت نرفته است/مناطق آزاد استانداردها را رعایت نکرد جز‌ئیات گزارش ‌پیشرفت ریلی ایران در‌ سازمان همکاری راه‌آهن‌ها‌/مبادلات ریلی با ترکیه از‌ ۶۵۰ هزار تن گذشت بالا و پایین قیمت در بازار برق بلژیک/تعرفه برق در کشورهای اروپایی چگونه تعیین می‌شود؟ ادامه ی رکود بازار مسکن در موج چهارم کرونا جزییات افزایش تعرفه برق اعلام شد افزایش یکصد هزار تومانی قیمت سکه در بازار قیمت میوه‌های نوبرانه در میادین تره‌بار صادرات شتر آزاد شد ابهامات چگونگی عرضه خودرو در بورس تغییرات بورس تهران در آخرین هفته فروردین / مهم‌ترین اخبار بورسی این هفته مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله / رشد یک درصدی ناو دارا یکم در هفته سرخی همه صندوق‌ها مروری بر بازار سهام در هفته آخر فروردین ۱۴۰۰ بازگشایی سهام شرکت پتروشیمی غدیر با نماد «شغدیر»

گزارش در حین بازار امروز

گزارش بازار 11 اسفند 1399 0 نظر

سلام و صبح بخیر

بورس تهران معاملات دومین روز کاری هفته را به مانند روزهای اخیر با فشار عرضه آغاز کرد و تا پایان بازار با همین فرمان به کار خود ادامه داد تا شاخص کل با ثبت یک افت دیگر به محدوده حمایتی یک میلیون و 130 هزار الی یک میلیون و 110 هزار واحدی نزدیک‌تر شده باشد. به نظر عامل شماره یک این سریال کسل‌کننده فارغ از بحث برچیده شدن اعتماد عمومی، فروش اوراق دولتی باشد. البته احتمالا فروش اوراق هم یک مهلت مشخصی داشته باشد و اتمام این مهلت می‌تواند نقطه برگشت بازار باشد. اگر مدل‌سازی روز گذشته برای خاتمه یافتن روند اصلاحی را مبنا قرار دهیم، برگشت بازار می‌تواند از هفته سوم و یا نهایتا هفته چهارم اسفند ماه رخ دهد. شب گذشته یک خبر مهم داشتیم که می‌تواند عامل بسته شدن کف بازار در محدوده حمایتی یک میلیون و 130 هزار واحد و یک بازار رو به جلو از هفته آتی باشد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری “در اوراق با در آمد ثابت” ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل 15 درصد و حداکثر 25 درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق در سهام، حق تقدم و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده دربورس و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها هستند. صندوق‌های درآمد ثابت ملزم هستند تا پایان اسفند 1400 نسبت به رعایت نصاب موضوع این مصوبه به شرح زیر اقدام کنند:

1- تا پایان اسفند ماه 1399 نسبت به افزایش حداقل 3 واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه‌گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

2- تا پایان اسفند ماه 1400 در هر فصل نسبت به افزایش 3 واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه‌گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

3- به ازای هر یک واحد درصد افزایش سرمایه‌گذاری در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس تا میزان نصاب مجاز سرمایه‌گذاری در سرفصل یاد شده 2 واحد درصد از حداقل نصاب سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت کسر می‌شود.

4- به صندوق‌ها اختیار داده شد درخصوص توزیع حداقل 2 درصد دارایی از محل ذخیره ناشی از تغییر ارزش سهام در پایان سال مالی جاری صندوق، تا یک سال پس از پایان سال مالی مذکور و متناسب با شرایط بازار تصمیم‌گیری کنند.

5- همچنین مصوب شد که حداکثر میزان خرید اوراق دولتی به اندازه 30 درصد ارزش دارایی‌های درآمد ثابت صندوق‌ها باشد.

بر اساس این مصوبه باید تا پایان سال 1400 حد نصاب صندوق‌های درآمد ثابت به 15 درصد برسد. به این ترتیب که 3 واحد درصد تا پایان امسال و تا آخر سال آینده هر فصل 3 واحد درصد دیگر (تا رسیدن به حد نصاب) به سهام موجود در پرتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت اضافه شود. فرضا اگر صندوقی اکنون 2 درصد سهام دارد تا پایان سال باید این رقم را به 5 برساند؛ در پایان بهار 1400 به 8 درصد، پایان تابستان به 11 درصد، پایان پاییز به 14 درصد و پایان زمستان به حداقل 15 درصد برساند. طبق آخرین آمارهای سایت فیپیران، صندوق‌های درآمد ثابت بیش از 300 هزار میلیارد تومان خالص دارایی دارند و در نتیجه تا پایان اسفند امسال باید بیش از 9 هزار میلیارد تومان وارد بازار سهام شود.

از گوشه و کنار شنیده می‌شود بحث حمایت جدی از بازار در دستور کار قرار گرفته و حتی میزان و حجم خرید‌ها در نمادهای بزرگ و مورد توجه نیز مشخص شده است! به نظر برای امروز برچیده شدن صفوف فروش را داشته باشیم از فردا و چهارشنبه روند جدیدی در بازار شکل بگیرد.

نیمه دوم امروز بازار امیدواریم کمی فشار فروش کاسته شود.فعلا در پیشگشایش تغییر دیده نمی شود و همان صف فروشهای روزهای قبل

دارایکم و پالایش در مثبتها معامله می شوند

حجم های خوبی در همین ابتدای بازار در حال جابجاییست

در ده دقیقه ابتدایی شاخص در نزدیکی4هزار واحد منفیست اما معاملات کمی نسبت به روزهای گذشته امیدوارکننده تر است.
فملی و فولاد حجمهای خوبی خورده اند فعلا

 

رنج مثبت در شبریز
شبندر هم درحال حرکت بسمت مثبت

صف فروش سایپا در حال کاهش

جمع شدن صفوف وبصادر و وتجارت میتواند محرک خوبی برای بازار باشد.فعلا منتظریم

صندوقها تا دیروز به سود اوراق راضی بودن ..
زیاد انتظار بورسی عمل کردن نداریم ازشون!
فقط همین که طرف تقاضا رو تقویت میکنن نکته ی خوبیه

در فلزاتی ها کاوه و فخوز بهتر عمل کردند تا به اینجای کار …

 

مجدد با فشار فروش در بازار روبرو هستیم.شاخص کمی از سرعت نزولی خود کاست اما دوباره فشارفروش بالاگرفته است

حجم معاملات تا این لحظه 2500میلیارد تومان
فعلا تقاضای خوبی دیده می شود اما بازارهنوز بسمت مثبت تمایل قوی نشان نمیدهد

اپال با صف بیش از یکصدمیلیونی فعلا در حال خودنماییست

شستا بعد از یکبار جمع آوری صف فروش دوباره به صف نشست

فملی همچنان در منفی حجم قابل ملاحظه ای در حال معامله است

دارایکم و پالایش هم همچنان در مثبتها معامله می شوند و حجم خوبی هم خورده اند

تاصیکو هم در منفی ها خریدار خوبی دارد

فعلا پالایشیها نسبت به بقیه بزرگان بهتر معامله می شوند

گویا موج دوم خریدها آغاز شده است.امیدواریم بقیه صفوف فروش هم رفته رفته جمع شوند

رنج مثبت قوی در نماد بانک ملت

صف فروش وبصادر برای لحظاتی جمع شد

ارسال نظر

نظر ارزشمند شما پس از تایید مدیر درج میشود

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
کانال تلگرام واکنش
error: هشدار: این محتوا محافظت شده است !!